Okolie našej chaty

Chata Slniečko sa nachádza na Liptove v objatí Nízky Tatier. Len na skok sú Chočské vrchy a Malá Fatra.

Zaujímavé výlety sa dajú robiť nie len autom, ale aj pešo do blízkeho okolia. Medzi najzaujímavejšie prechádzky iste patrí tá, ktorej cieľ je Artikulárny kostol v Lazisku. Drevený kostol postavili bez jediného klinca a omše sa v ňom slúžia dodnes. Druhou stranou lesa prídu návštevníci do bývalých dúbravských baní. Podnik bol časoch svojej slávy najväčší producent antimónu v celom Československu a hoci jeho činnosť skončila pred viac ako 20timi rokmi - stále tam nájdete ťažobné štôlne, vozíky či vláčik z čias socializmu.

Milovníci turistiky si na svoje môžu prísť napríklad v Jasnej, Žiarskej, Prosieckej či Kvačianskej alebo Jánskej doline. Jasná okrem turistiky ponúka aj množstvo atrakcií ako napríklad bobová dráha, vozenie sa na lodičke po jazere či najnovšie aj časovú kapsulu, v ktorej môžete zanechať svoj odkaz budúcim generáciám. Prosiecka dolina svojimi rebríkmi pripomína Slovenský raj a vodné mlyny Oblazy v Kvačianskej doline sú len jednou z mnohých národných kultúrnych pamiatok v blízkosti Chaty Slniečko.

Na svoje si prídu aj milovníci vody a vodných športov. Rodiny iste ocenia blízkosť najväčších slovenských aquaparkov - Tatralandia a Gino paradise Bešeňová. Prírodné kúpanie ponúka vodná nádrž Liptovská Mara, kde si môžete dopriať aj vodné športy, rybačku či jazdu vyhliadkovou loďou. Je možné relaxovanie aj v prírodných termálnych kadiach v Lipt. Jáne (aj kúpalisko) a Kalamenoch.

Chata Slniečko poteší aj milovníkov histórie. V jej blízkosti je totiž archeologické nálezisko Havránok. Archeoskanzen patrí medzi národné kultúrne pamiatky. Prírodné múzeum ponúka pohľad na život Keltov na území Liptova z 1. storočia pred naším letopočtom. Okrem druidskej svätine tu nájdete aj dobové mince či nádoby.

Pobyt na chate nepokazí ani nepriazeň počasia. Pre návštevníkov ponúka Liptov štyri jaskyne - Stanišovskú jaskyňu (Jánska dolina), Demänovskú ľadovú jaskyňu, Jaskyňu Slobody a Medvediu štôlňu (Žiarska dolina).

Všetky informácie o turistických možnostiach na Liptove nájdete aj na Chate Slniečko, kde sme pre Vás pripravili turistické mapy a cyklomapy s informáciami. Informácie nájdete v slovenčine, nemčine, angličtine, poľštine a ruštine.